Battle of the books


Roseboro-Salemburg Middle – First place: Laura Alonso, Angel Freeman, Evelyn Hairr, Tiyana Ingram, Susana Jaramillo, Maria Ortiz, Ana Ortiz, Olivia Owens, Giselle Ramirez, Kiley Rhodes, Nailea Torres, and Coaches Catina Iverson and Olivia Hall.


Midway Middle School –Third place: Lilibeth Arzate, Ashton Brown, Amelia Clark, Jega Dapuyen, Cullen Faircloth, Luke Hazlebeck, Kara Hodge, Austin Jones, Ashley Lane, Alaina Lemon, Carrie New, Amelia Tart, and Coach Karen Kinlaw.


Hobbton Middle – Second place: Ballie Alphin, Christopher Barwick, Samantha Britt, Madelyn Hobbs, Anna-Cater Meyer, Laney Pope, Lizzie Phipps, Angela Potts, De’Andre Sellers, Jane Usher, and Coaches Lisa Tart and Angelia Bass.


Union Middle School – Fourth place: Justin Barrera, Naomy Guerrero, Liberty Jenks, Diego Lerma, Josselin Murillo-Santiago, Rhonda Powell, Everardo Ramirez, Justin Richardson, Joel Serrano Arenas, Edwin Tovar, Autumn Weeks, and Coach Debbie Malahias.


Midway Elementary – First Place: Chloe Boyette, Kate Honeycutt, Bianca Serrano, Israel Cook, Jenna McLamb, Amber Tew, Emily Dodson, Jase Naylor, Benjamin West, Maria Hernandez, Molly Parker, Jada Williams, and Coaches Michelle Milliken and Debbie Oliver.


Plain View Elementary – Second Place: Mallory Baggett, Evyn Johnson, Wyatt Richards, Rachael Eldridge, Macen Knight, Hailey Tucker, Anna Grayce Honeycutt, Ian Miller, Lacey Warren and coaches Lynn Best and Vonda Eldridge.


Roseboro Elementary – Third Place: Jennifer Alonso-Valenzuela, Nathan Gassaway, Adolfo Lopez, Cheyanne Carr, Annagrace Jackson, MaSharra Melvin-Owens, James Drake, Evelyn Jaramillo, Shyann Williams, Alexis Flores, Adara Johnson, and coaches Janie Matthis and Melissa Johnson.


Salemburg Elementary – Fourth Place: Ben Gatlin, Lela Pell, Makayla Street, Shelby Hatcher, Genesis Ramirez, Brittany Tejeda, Zack Honeycutt, Hannah Register, Enola Tew, Carrie Monk, Brennyn Rouse, coaches Edward Zigmont and Diana Herwy.


Union Intermediate – Fifth Place: Briana Allen, Daniela Cervantes-Arellano, Lauren McMillan, Luis Alviar, Yasha Kirk, Maylin Morales, Luke Cain, Jaretzi Lopez, Jayden Swinson, and Coach Caren Long.


Sampson County Schools held their Battle of the Books competition for their middle schools at Union High School in March. Roseboro-Salemburg Middle School won first place in this competition. They advanced to the Sandhills Region 4 competition held April 7. They placed fourth in the region.

Sampson County Schools held their Battle of the Books competition for their elementary schools at Midway High School on March 22. Midway Elementary School won first place in this competition. They will now advance to the regional Battle of the Books competition later in April. The purpose of the Battle of the Books program is to encourage reading by all students.

Roseboro-Salemburg Middle – First place: Laura Alonso, Angel Freeman, Evelyn Hairr, Tiyana Ingram, Susana Jaramillo, Maria Ortiz, Ana Ortiz, Olivia Owens, Giselle Ramirez, Kiley Rhodes, Nailea Torres, and Coaches Catina Iverson and Olivia Hall.
http://clintonnc.com/wp-content/uploads/2016/04/web1_BoB-RSMS.jpgRoseboro-Salemburg Middle – First place: Laura Alonso, Angel Freeman, Evelyn Hairr, Tiyana Ingram, Susana Jaramillo, Maria Ortiz, Ana Ortiz, Olivia Owens, Giselle Ramirez, Kiley Rhodes, Nailea Torres, and Coaches Catina Iverson and Olivia Hall.

Midway Middle School –Third place: Lilibeth Arzate, Ashton Brown, Amelia Clark, Jega Dapuyen, Cullen Faircloth, Luke Hazlebeck, Kara Hodge, Austin Jones, Ashley Lane, Alaina Lemon, Carrie New, Amelia Tart, and Coach Karen Kinlaw.
http://clintonnc.com/wp-content/uploads/2016/04/web1_BoB-MMS.jpgMidway Middle School –Third place: Lilibeth Arzate, Ashton Brown, Amelia Clark, Jega Dapuyen, Cullen Faircloth, Luke Hazlebeck, Kara Hodge, Austin Jones, Ashley Lane, Alaina Lemon, Carrie New, Amelia Tart, and Coach Karen Kinlaw.

Hobbton Middle – Second place: Ballie Alphin, Christopher Barwick, Samantha Britt, Madelyn Hobbs, Anna-Cater Meyer, Laney Pope, Lizzie Phipps, Angela Potts, De’Andre Sellers, Jane Usher, and Coaches Lisa Tart and Angelia Bass.
http://clintonnc.com/wp-content/uploads/2016/04/web1_Bob-HMS.jpgHobbton Middle – Second place: Ballie Alphin, Christopher Barwick, Samantha Britt, Madelyn Hobbs, Anna-Cater Meyer, Laney Pope, Lizzie Phipps, Angela Potts, De’Andre Sellers, Jane Usher, and Coaches Lisa Tart and Angelia Bass.

Union Middle School – Fourth place: Justin Barrera, Naomy Guerrero, Liberty Jenks, Diego Lerma, Josselin Murillo-Santiago, Rhonda Powell, Everardo Ramirez, Justin Richardson, Joel Serrano Arenas, Edwin Tovar, Autumn Weeks, and Coach Debbie Malahias.
http://clintonnc.com/wp-content/uploads/2016/04/web1_BoB-UMS.jpgUnion Middle School – Fourth place: Justin Barrera, Naomy Guerrero, Liberty Jenks, Diego Lerma, Josselin Murillo-Santiago, Rhonda Powell, Everardo Ramirez, Justin Richardson, Joel Serrano Arenas, Edwin Tovar, Autumn Weeks, and Coach Debbie Malahias.

Midway Elementary – First Place: Chloe Boyette, Kate Honeycutt, Bianca Serrano, Israel Cook, Jenna McLamb, Amber Tew, Emily Dodson, Jase Naylor, Benjamin West, Maria Hernandez, Molly Parker, Jada Williams, and Coaches Michelle Milliken and Debbie Oliver.
http://clintonnc.com/wp-content/uploads/2016/04/web1_1-MES.jpgMidway Elementary – First Place: Chloe Boyette, Kate Honeycutt, Bianca Serrano, Israel Cook, Jenna McLamb, Amber Tew, Emily Dodson, Jase Naylor, Benjamin West, Maria Hernandez, Molly Parker, Jada Williams, and Coaches Michelle Milliken and Debbie Oliver.

Plain View Elementary – Second Place: Mallory Baggett, Evyn Johnson, Wyatt Richards, Rachael Eldridge, Macen Knight, Hailey Tucker, Anna Grayce Honeycutt, Ian Miller, Lacey Warren and coaches Lynn Best and Vonda Eldridge.
http://clintonnc.com/wp-content/uploads/2016/04/web1_2-PVES.jpgPlain View Elementary – Second Place: Mallory Baggett, Evyn Johnson, Wyatt Richards, Rachael Eldridge, Macen Knight, Hailey Tucker, Anna Grayce Honeycutt, Ian Miller, Lacey Warren and coaches Lynn Best and Vonda Eldridge.

Roseboro Elementary – Third Place: Jennifer Alonso-Valenzuela, Nathan Gassaway, Adolfo Lopez, Cheyanne Carr, Annagrace Jackson, MaSharra Melvin-Owens, James Drake, Evelyn Jaramillo, Shyann Williams, Alexis Flores, Adara Johnson, and coaches Janie Matthis and Melissa Johnson.
http://clintonnc.com/wp-content/uploads/2016/04/web1_3-RES.jpgRoseboro Elementary – Third Place: Jennifer Alonso-Valenzuela, Nathan Gassaway, Adolfo Lopez, Cheyanne Carr, Annagrace Jackson, MaSharra Melvin-Owens, James Drake, Evelyn Jaramillo, Shyann Williams, Alexis Flores, Adara Johnson, and coaches Janie Matthis and Melissa Johnson.

Salemburg Elementary – Fourth Place: Ben Gatlin, Lela Pell, Makayla Street, Shelby Hatcher, Genesis Ramirez, Brittany Tejeda, Zack Honeycutt, Hannah Register, Enola Tew, Carrie Monk, Brennyn Rouse, coaches Edward Zigmont and Diana Herwy.
http://clintonnc.com/wp-content/uploads/2016/04/web1_4-SES.jpgSalemburg Elementary – Fourth Place: Ben Gatlin, Lela Pell, Makayla Street, Shelby Hatcher, Genesis Ramirez, Brittany Tejeda, Zack Honeycutt, Hannah Register, Enola Tew, Carrie Monk, Brennyn Rouse, coaches Edward Zigmont and Diana Herwy.

Union Intermediate – Fifth Place: Briana Allen, Daniela Cervantes-Arellano, Lauren McMillan, Luis Alviar, Yasha Kirk, Maylin Morales, Luke Cain, Jaretzi Lopez, Jayden Swinson, and Coach Caren Long.
http://clintonnc.com/wp-content/uploads/2016/04/web1_5-UIS.jpgUnion Intermediate – Fifth Place: Briana Allen, Daniela Cervantes-Arellano, Lauren McMillan, Luis Alviar, Yasha Kirk, Maylin Morales, Luke Cain, Jaretzi Lopez, Jayden Swinson, and Coach Caren Long.
comments powered by Disqus